Kilkadziesiąt lat temu, kiedy domy stawiali nasi dziadkowie modne było bardzo głębokie kopanie fundamentów. Oczywiście nic w tym złego, jednakże to wiązało się również często z tym, że piwnice powstawały bardzo nisko, były wkopane głęboko w ziemię.

Głęboka piwnica

Pamiętasz na pewno domy, w których piwniczne okna równały się właśnie z chodnikiem. Czy to dobre rozwiązanie i jak to wpływa obecnie na dom po tylu latach? Z pewnością takie głębokie piwnice są funkcjonalne. Są chłodniejsze, można w nich łatwiej przechowywać warzywa nie tylko zimą. Jednak musimy również pamiętać, że szybciej też łapią wilgoć i to niestety później przekłada się na cały dom. Niestety ściany zaczynają tą wilgoć wchłaniać, budynek z czasem w ciągu wielu lat zaczyna lekko pracować i ściany przy chociażby większym mrozie pękają w środku.

Oczywiście nie jest to wyłącznie wina głębokiego wkopania w ziemię – na to ma wpływ mnóstwo różnych, pobocznych faktów i ewentualnych błędów podczas budowy, jednakże obecnie na szczęście nie robi się już podczas budowy takowych piwnic. Wszystko jest budowane od poziomu ziemi w górę, jedynie fundamenty są wkopywane, piwnice raczej się już rzadko pojawiają.

Obecnie modne są boczne spiżarnie, które lokalizowane są zwykle obok garaży, które również są zabudowane w części domu. Te rozwiązania są bardziej praktyczne i bezpieczniejsze dla murów biorąc pod uwagę przyszłość i wpływ różnych warunków na nie.