Metamorfoza wnętrza kojarzy się głównie z dużym remontem, czy wymianą mebli, a tym samym z ogromnymi kosztami. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na okresowe zmiany całego wyposażenia, czy stylu wnętrza w takim znaczeniu. Mebli nie kupuje się co roku i nawet, jeśli kogoś na to stać, z reguły się na to nie decyduje, ponieważ albo przywiązał się do swojego wnętrza i nie lubi częstych zmian albo neguje współczesny konsumpcjonizm i wspiera zasadę „no waste”. Co jednak, jeśli po jakimś czasie wnętrze się znudzi? Jak je odmienić i wprowadzić nową jakość nie zmieniając mebli, czy innych stałych elementów wyposażenia, np. schodów wewnętrznych?
Zmiana kolorystyki sposobem na udaną metamorfozę
Zmiana kolorów we wnętrzu jest często najszybszym sposobem na jego odmienne postrzeganie wizualne, szczególnie jeśli jest ona radykalna. Samo odświeżenie wnętrza poprzez przemalowanie farbą na taki sam lub podobny kolor nie przyniesie oczekiwanego skutku, natomiast wprowadzenie nowych kolorów już tak. Nie oznacza to, że od razu trzeba zmieniać barwę wszystkich ścian, np. z białej na ciemną w odcieniu granatu, brązu, czy bordo. Wystarczy przemalować jedną ścianę lub jej fragment, czy też nakleić efektowną tapetę. Można też zamiast malowania, jeśli ściany są czyste, wprowadzić zmiany w kolorze dodatków, inwestując w inne kolory zasłonek, czy różnych gadżetów. Taką efektowną zmianą, chociaż wprowadzającą niewielki akcent kolorystyczny może być nowa poręcz w nieoczywistym kolorze przy schodach.
Warto przy tym wiedzieć, że jeśli wprowadzi się zmiany kolorystyczne w detalach, np. do jednostajnego szaro-białego wnętrza doda kilka dodatków w kolorze czerwonym, dom się ożywi, ale nie wywoła to metamorfozy optycznej. Jeśli chce się taką uzyskać, to rozjaśniając wnętrze, automatycznie się je powiększy, a malując ściany na ciemny kolor uzyska się efekt odwrotny. Ściana w pionowe pasy sprawi, że wizualnie wnętrze wyda się wyższe, a pasy poziome na wąskiej ścianie pokoju sprawią, że będzie wydawała się szersza niż jest. Tego rodzaju tricki aranżacyjne wprowadzają nową jakość do wnętrza, a nawet je modelują.
Naturalne drewno metodą na wizualne ocieplenie wnętrza
Zdarza się, że dom wydaje się pozbawiony przytulności i ciepła. Najczęściej można to zaobserwować w stylizacjach minimalistycznych, gdzie królują otwarte przestrzenie z małą ilością mebli. Przykładem może być biała sterylna kuchnia, gdzie w oczy rzucają się jedynie połyskujące fronty szafek, zimny kamienny blat i taka sama podłoga. W takiej minimalistycznej kuchni najczęściej nie ma żadnych ozdób, a sprzęty kuchenne i naczynia są pochowane. Wieje chłodem i nudą, a brak przytulności sprawia, że domownicy szybko z niej uciekają. Tego typu kuchnia wcale nie przypomina tej tradycyjnej, która zawsze stanowiła serce domu i w której toczyło się życie rodzinne. Jeśli ktoś ma taką kuchnię i chciałby wprowadzić do niej coś, co nada jej więcej przytulności, powinien zainwestować w naturalne drewno. Nie trzeba od razu zmieniać dużego blatu, ale dołożyć kilka ocieplających akcentów, np. drewniany parapet, niewielką półkę na doniczki z ziołami i parę gadżetów z drewna takich jak deski do krojenia, czy drewniane łyżki. Dzięki takiej małej metamorfozie, kuchnia od razu zyska więcej przytulności. Naturalne drewno jest też świetnym sposobem na wizualne ocieplenie zimnej klatki schodowej, gdzie zbudowano betonowe schody. W takim miejscu sytuację pogarsza fakt, że najczęściej klatka schodowa jest jednym z najmniej ogrzewanych fragmentów domu, chyba, że schody są częścią salonu. W starszych domach jednak są one często wyizolowane, oddzielone ścianami i przejście z jednego poziomu na drugi oznacza często pewien dyskomfort. W takiej nieprzytulnej klatce schodowej wystarczy częściowo ocieplić beton drewnem, kładąc je na stopnie. Schody z białymi podstopniami i drewnianymi stopniami ocieplą klatkę wizualnie i uczynią przytulną domową przestrzenią.
Zmiana stylu wnętrza poprzez wymianę kilku elementów wyposażenia
Jeżeli pragnie się unowocześnić swoje wnętrze, czasami wcale nie trzeba wiele inwestować, żeby zmiany były zauważalne. Przykładowo, jeśli schody wewnętrzne w domu są dobrze widoczne i wciąż w dobrym stanie, ale ich styl nie pasuje do nowoczesnego wnętrza ponieważ mają bogato zdobioną drewnianą barierkę, wystarczy w jej miejsce zamontować szklaną balustradę, a zyskają nowoczesny charakter. Innym przykładem może być metamorfoza zagłówka starego łózka w sypialni, którą można wykonać nawet samodzielnie. Wystarczy wykorzystać zniszczony drewniany zagłówek, zakupić trochę gąbki, tkaniny, guzików tapicerskich oraz taker i samodzielnie każdy jest w stanie zrobić nowoczesny pikowany zagłówek do łóżka, dzięki czemu sypialnia zupełnie się odmieni.
Czasami nawet nie potrzeba dużych inwestycji aby nadać meblowi nowe życie. Wymiana uchwytów czy gałek w szafkach, uszycie pokrowców na stare krzesła, czy fotele, które już lata świetności mają za sobą, ale wciąż są wygodne, pozwoli zaoszczędzić, a jednocześnie wprowadzi do wnętrza nową jakość. Czasem pomaga nawet przestawienie mebli, czy pozbycie się kilku niepotrzebnych, dzięki czemu zyska się więcej przestrzeni. Najważniejszy jest dobry pomysł i trochę kreatywności, a wtedy małym kosztem można wprowadzić duże i korzystne zmiany, a co najważniejsze, nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Dużą rolę odgrywa w wystroju oświetlenie. Potrafi zupełnie zmienić perspektywę. Warto pomyśleć więc o kilku źródłach światła, a nie tylko jednym głównym.