Niegdyś modne były w kuchniach wykładziny PCV aby łatwo je było utrzymać w czystości. Były dosyć tanie, ich wzór imitował często parkiet, wiele osób bardzo ceniło sobie to rozwiązanie. Z czasem jednak na rynku zaczęły pojawiać się specjalnie laminowane panele z dodatkowymi warstwami ochronnymi, które mają jakość i trwałość przemysłową.

To one z czasem stały się prawdziwym hitem w domach i mieszkaniach. Nie ma się co dziwić, gdyż dają one naprawdę piękny i bardzo klimatyczny efekt wykończenia kuchni, jednak czy jest to praktyczne? Zdecydowanie tak, jeśli tylko zakupimy odpowiednie panele. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim nie są to panele drewniane, tylko laminowane i dodatkowo oznaczone napisem czy znakiem ” Aqua stop lub Aqua resistant”. Takie panele są powleczone dodatkową powłoką ochronną, która to nie pozwala dostać się wodzie pod powierzchnię paneli. Jest to kluczowa cecha w takich pomieszczeniach jak kuchnia lub łazienka.

Jeśli kupujesz panele do salonu czy sypialni, już nie musisz martwić się o te parametry. Zwracaj tylko uwagę na klasy ścieralności. Cyfra 1 oznacza pomieszczenia, w których mniej uczęszczamy i odporność paneli na ścieranie może być nieco mniejsza. Natomiast im cyfra wyższa, tym panele bardziej odporne na ścieranie i wszelkie uszkodzenia mechaniczne.