Wielki powrót do natury we wnętrzach

Rozwój cywilizacji i związane z tym coraz większe tempo życia, szczególnie w dużych miastach spowodowały, że człowiek zatęsknił za wyciszeniem i naturą, która koi skołatane nerwy. Zauważalne jest dążenie do tego, aby dom, który ma być azylem zapewniającym odpoczynek i regenerację sił, posiadał jak najwięcej naturalnego wyposażenia, które temu sprzyja.

Naturalne drewno motywem przewodnim modnych stylizacji

Naturalne drewno jest materiałem, który wprowadza do domu swoisty mikroklimat. Człowiek w jego otoczeniu czuje się dobrze i swojsko.

Drewno ociepla wizualnie wnętrza i daje wrażenie przytulności. Właściwie pielęgnowane oddaje człowiekowi cale swoje piękno, przyjazne fluidy i służy mu wiele lat. Jest obecne w różnych odsłonach właściwie w każdej stylizacji, ale w kilku tych obecnie najmodniejszych staje się czasem motywem przewodnim nawet w swoim surowym obliczu. Do domu trafia pod postacią schodów, mebli, podłóg, czy dodatków. We wnętrzach utrzymanych w stylu skandynawskim zazwyczaj występuje w jasnych odcieniach. W loftach, czy nowoczesnym minimaliźmie może być także w ciemnych egzotycznych barwach. Wciąż jednak niezmiennie od lat najbardziej urzekające jest drewno dębowe, którego jasna tonacja na początku z czasem nieco ciemnieje i nabiera charakteru. To z niego właśnie powstają najlepsze ponadczasowe schody wewnętrzne i meble.

Drewno dębowe pięknie komponuje się z nowoczesnymi aranżacjami i modną kolorystyką wnętrz utrzymanych często w czerni i bieli lub szarościach. Ożywia je i dodaje domowego ciepła. Czasami wystarczy nawet wykonać na betonowych schodach drewniane stopnie, aby wnętrze stało się przytulniejsze i bardziej klimatyczne.

Slow design – trend, który wnosi do wnętrz niepowtarzalność

Tęsknota człowieka za naturą bierze się także z powszechnego konsumpcjonizmu i narastającego w ubiegłych latach zwyczaju otaczania się mnóstwem niepotrzebnych i mało oryginalnych rzeczy produkcji masowej wykonanych z tworzyw sztucznych. Slow design jest odpowiedzią na zmęczenie ludzi kupowaniem rzeczy przypadkowych i zagracaniu mieszkań. Zgodnie z nowym trendem obecnie stawia się na oryginalność i ceni wszystko to, co powstaje w unikalnych egzemplarzach, a nie w produkcji masowej. Docenia się małe zakłady produkcyjne tworzące unikalne przedmioty, czy rękodzieło. Zapanowała moda nie tylko na ręcznie robione ozdoby, takie jak haftowane obrusy, szydełkowane poduszki, czy malowana ceramika, ale też unikalne meble, czy schody. Kupuje się mniej, ale za to w sposób przemyślany rzeczy, które rzeczywiście są potrzebne. Niepowtarzalne dodatki w ograniczonych ilościach nadają wnętrzu specyficznego i jedynego w swoim rodzaju charakteru. Planując urządzenie wnętrza według trendu slow design i w zgodzie z naturą trzeba pomyśleć o tym już na etapie projektowania schodów w domu.

Zamówione u producenta, który indywidualnie podchodzi do każdego zamówienia i dostosowuje projekt oraz wykończenie do potrzeb i gustu klienta, wymagań architektonicznych budynku i stylu, w jakim jest utrzymany, jest dużo lepszym wyborem niż kupowanie gotowych schodów w markecie. Podobnie jest z meblami. Jeśli zrobi je ktoś na indywidualne zamówienie zyskuje się pewność, że będą niepowtarzalne. Lepiej zainwestować w jakość, niż postawić na wątpliwej jakości ilość.

Kolory natury bazą lub dopełnieniem współczesnych stylizacji

Barwy natury modne we współczesnych wnętrzach to nie tylko kolor drewna w różnych jego odcieniach, ale też zieleń roślin, błękit nieba, czy różne odcienie ziemi, począwszy od piasku, aż po ciemny brąz.

W niektórych stylizacjach np. ekologicznej stawia się nie tylko na naturalne materiały, ale też kolorystyka pomieszczeń domu i jego wyposażenia musi te barwy zawierać w dużych ilościach. Z tego też względu takie style jak kolorowe boho, czy styl śródziemnomorski lub eklektyczny również zyskują na popularności. Można w nich śmiało łączyć błękity z zielenią i żółcią w różnych odcieniach i łagodzić nieco kolorem piasku np. ratanowych mebli. Jest to swoista kontrpropozycja dla stylizacji czarno-białych lub utrzymanych w szarościach czy bieli, przeznaczona dla osób, które pragną we wnętrzach naturalnego ożywienia i wytworzenia klimatu rajskiego wypoczynku.

Przestrzeń i naturalne światło ważnymi składnikami współczesnych stylizacji

Obserwuje się wyraźne dążenie do otwierania domowych przestrzeni. Ludzie dość mają życia w małych zamkniętych pomieszczeniach, ograniczonych murami. Współczesne wnętrza mieszkalne powinny być nie tylko przestronne, ale i dobrze doświetlone naturalnym światłem słonecznym. Widać to najlepiej na przykładzie powiększania okien, budowania balustrad z hartowanego szkła na balkonach, tarasach, czy we wnętrzu przy schodach. Balustrady szklane pozwalają swobodnie światłu słonecznemu przenikać do wnętrza domu. Często też rezygnuje się z firanek czy zasłon. Dobrze doświetlone jasne pomieszczenia optycznie wydają się większe niż są w rzeczywistości, a ludzie mają wrażenie większej przestrzeni życiowej. Aby ją powiększyć i rozjaśnić jeszcze bardziej schody, które często we współczesnych wnętrzach usytuowane są w otwartej przestrzeni salonu, buduje się w konstrukcji bez podstopni. Schody ażurowe doskonale przepuszczają światło, a nawet tworzą swoiste światłocienie, co podnosi atrakcyjność wnętrza. Jeśli są wykonane z naturalnego drewna, doskonale wpisują się w ten trend, który ma zbliżyć człowieka do natury wewnątrz własnego domu.

Moda na naturalność staje się coraz powszechniejsza. Wiąże się to nie tylko z bardziej świadomym i ekologicznym podejściem do życia, ale wynika też ze zwykłej tęsknoty do tego, co człowiekowi najbardziej bliskie, do natury.

Zauważa się to dążenie w wystroju współczesnych wnętrz. Znowu zaczyna cenić się to, co unikalne i wykonane ręcznie z naturalnych materiałów. Każdy, komu podoba się taka koncepcja i dopiero zamierza urządzać swój dom lub planuje generalny remont, zamiast wyposażenia szukać w sieciówkach, powinien zwrócić się do lokalnych małych firm, które pomogą w stworzeniu niepowtarzalnego i modnego wnętrza.