Wykończenia

Czym charakteryzują się najpopularniejsze style wykończenia wnętrz?

Każdy chce mieszkać wygodnie i mieć estetyczne wnętrza. Czasami podobają nam się różne meble, czy dodatki, myślimy o konkretnych kolorach i materiałach, które powinny znaleźć się w naszym mieszkaniu, ale nie wiemy jak je dobrać, aby stworzyć spójną aranżację. Zanim jednak podejmiemy decyzję, warto dowiedzieć się nieco więcej o stylach wykończenia wnętrz i ich charakterystycznych cechach. Unikniemy w ten sposób chaosu i stworzymy klimatyczne stylowe mieszkanie, które będzie zachwycać. Oto najbardziej lubiane style wnętrzarskie ostatnich lat.

Styl skandynawski zachwyca prostotą i funkcjonalnością

Nieco surowy, cechujący się prostotą styl skandynawski podbił serca Polaków. Jasne kolory, pastele, dużo bieli i szarości, w połączeniu z jasnym kolorem schodów drewnianych, balustrad, mebli i podłóg tworzy przytulny domowy klimat. Trzeba jednak zaznaczyć, że skandynawskie meble cechuje prostota formy, bez zbędnych ozdób.

W skandynawskim stylu wykończenia wnętrz jest też miejsce na wiklinę i tkaniny naturalne, takie jak len, wełna, czy bawełna. Trzeba jednak pamiętać, aby ilość przedmiotów w pomieszczeniu ograniczała się wyłącznie do tych niezbędnych i funkcjonalnych. Minimalizm i prostota, którą ocieplą wełniane pledy i poduszki to charakterystyczne elementy tego stylu. 

Styl industrialny oddaje klimat pofabrycznych loftów

Industrialne wnętrza powinny być przestronne. Najbardziej nadają się te cechujące się dużą wysokością, ale ludzie tak pokochali ten styl, że próbują go wprowadzać nawet do niewielkich mieszkań, co czasem wygląda ciekawie, jeśli kuchnia jest otwarta na salon.

Loftowy klimat oddają ceglane lub betonowe ściany, meble będące połączeniem drewna i metalu oraz dodatki. Druciane stoliki kawowe, lampy z widocznymi żarówkami, dekoracje zawierające fragmenty rur, duże kratowane lustra są charakterystyczne dla tego stylu wykończenia wnętrz.

Styl glamour wnosi do wnętrz wrażenie luksusu

Styl glamour to przeciwieństwo surowości we wnętrzach. Cechuje się przepychem, wprowadza blask i powiew luksusu. Kiedyś był domeną wnętrz pałacowych, obecnie w nowoczesnej odmianie zdobienia są mniej wyrafinowane, ale nadal pełno w nim połysku i świecidełek.

Pikowane meble, kryształowe żyrandole, połyskujące blaty stołów, złote i srebrne dodatki to najbardziej typowe dla tego stylu wykończenia wnętrz atrybuty. Urządzając mieszkanie glamour trzeba jednak uważać, aby nie przesadzić i nie wprowadzić do wnętrza kiczowatości, 

Stylowe wnętrza

Styl nowoczesny to komfort, przestronne wnętrza i funkcjonalność

Funkcjonalne wnętrza w stylu nowoczesnym charakteryzują się przestronnością i minimalizmem. Mają zapewnić wygodę domownikom. Nie ma w nich miejsca na zbędne ozdoby, czy nagromadzenie przedmiotów stwarzających wrażenie bałaganu.

Kontrastowe kolory i geometryczne kształty to główne wyróżniki nowoczesnego stylu wykończenia wnętrz. Dominujące barwy to biel, czerń, szarości i beże. Czasami wprowadza się jeden przyciągający uwagę element w innym zdecydowanym kolorze, np. żółty fotel. 

Ponadczasowy styl klasyczny wprowadzi do wnętrza harmonię

Styl klasyczny uwielbiany jest przez ludzi, którzy nie znoszą zmian, a kochają ład, harmonię i symetrię. Stonowane ciepłe kolory i dobrej jakości wyposażenie wnętrza wprowadza przytulny, ale i elegancki klimat. Ozdoby dobiera się w sposób przemyślany, tak aby każdy element pasował do innego i nie wprowadzał dysharmonii.

Niekiedy na ścianach obserwuje się sztukaterię. Dobiera się meble wysokiej jakości, stawiając na lite drewno i inne trwałe materiały, Miłośnicy klasycznego stylu wykończenia wnętrz cenią jakość i trwałe użytkowanie wszystkich elementów wystroju. 

Klasyczne wnętrze

Styl eklektyczny łączy elementy różnych stylów w jednym wnętrzu

Styl eklektyczny to propozycja dla osób, którym podobają się elementy różnych stylizacji i uwielbiają połączenia nowych i starych mebli, czy dodatków. Nie zaleca się jednak mieszania dużej ilości stylów. W aranżacji eklektycznej wybiera się jeden styl przewodni i dodaje do niego najwyżej dwa inne jako akcenty.

W tym stylu wykończenia wnętrz jak najbardziej na miejscu będą meble w różnych kolorach. Przykładowo w towarzystwie białego stołu i meblościanki w tym kolorze, można ustawić starą babciną komodę na giętych nóżkach. 

Styl boho dla osób spragnionych kolorów

Styl boho wprowadza do wnętrza intensywne kolory i wzornictwo. Wnętrze sprawia wrażenie artystycznego chaosu, a wyraziste barwy ożywiają wnętrze. Plecionki, makramy, patchworkowe narzuty, orientalne wzory, naturalne materiały i dużo roślin to cechy, które charakteryzują ten lubiany styl wykończenia wnętrz.

Jego połączenie z nurtem skandynawskim tworzy tzw. scandi boho, gdzie wprowadza się wzornictwo boho, ale stawia się na stonowane kolory wnętrz skandynawskich. W ten sposób powstają interesujące i niepowtarzalne aranżacje. 

Styl retro dla fanów wnętrz rodem z PRL

Styl retro zyskuje na popularności i wnosi do wnętrz elementy, które królowały w czasach PRL-u. Są to meble na nóżkach, krzesła muszelki, wzorzyste tapety, czy zasłony. Nieoczywiste połączenia kolorystyczne nawet intensywnych barw, parkiet w jodełkę, wykładziny pcv w przedpokoju, czy w kuchni, kafelki na ścianach, często o powtarzających się wzorach to elementy, które wyróżniają ten styl wykończenia wnętrz

To tylko wybrane style wykończenia wnętrz, które zyskują największą popularność w ostatnich latach. Trzeba jednak zauważyć, że trendy się zmieniają i powstają nowe. Takim przykładem jest choćby scandi boho. Ostatnio coraz częściej stawia się też we wnętrzach na ekologię i slow design, czyli powrót do natury i rękodzieła. Wśród takiego bogactwa propozycji każdy z pewnością znajdzie inspiracje do swojego wnętrza.